Beżowa sypialnia to dla jednych nuda i monotonia, a dla innych klasyka i elegancja. Jak zatem jest naprawdę? Zgodnie z jedną z podstawowych zasad neuroarchitektury, jasna baza kolorystyczna oparta o neutralne barwy ziemi (biele, beże, szarości) jest korzystna dla naszego układu neurologicznego oraz wpływa pozytywnie na naszą psychikę. Neutralne kolory tworzą spokojną i stonowaną podstawę, na której można budować bardziej wyraziste akcenty. Tego typu paleta jest uniwersalna i łatwa do dostosowania do różnych stylów wnętrzarskich. A beże i brązy są wciąż najpopularniejszym naszym wyborem przy aranżacji wnętrz. Przyjrzyjmy się zatem zasadom kompozycji palety monochromatycznej i analogicznej na przykładzie aranżacji beżowej sypialni w czterech różnych stylach wnętrzarskich: modern classic, boho, modern glamour i japandi.

 

Spis treści

    1. Paleta monochromatyczna i analogiczna – co to właściwie oznacza?
    2. Beżowa paleta kolorystyczna
      • Różnicuj faktury – twórz warstwy
      • Graj światłem
      • Beżowa sypialnia w stylu modern classic – beż jako symbol elegancji
      • Beżowa sypialnia w stylu boho – beż w materiałach naturalnych
      • Beżowa sypialnia w stylu modern glamour – beżowa paleta jako symbol luksusu
      • Beżowa sypialnia w stylu japandi – beżowy minimalizm ze skandynawskim ciepłem

     

    Paleta monochromatyczna i analogiczna – co to właściwie oznacza?

    Wybieranie palety kolorystycznej to oczywiście temat rzeka, ale będzie Ci łatwiej, kiedy wpierw wytyczysz kolory, które Ty najbardziej lubisz i które z Tobą rezonują. Gdy już zdecydujesz się na dane kolory, czas je ze sobą połączyć – poniżej dwa z siedmiu sposobów na sprawdzone sposoby na łączenie kolorów.

    Monochromatyczna paleta kolorów opiera się tylko na jednym kolorze, ale wykorzystuje jego różne odcienie i tony, co wprowadza głębię i subtelną różnorodność do wnętrza. Taka paleta jest elegancka i spójna, idealna do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji. W tym sposobie łączysz różne tony (odcienie), tego samego koloru.

    Najczęściej wybieraną kolorystyką monochromatyczną są właśnie biele, beże, jasne lub średnie brązy, szarości od popielatego po grafit, dużo rzadziej tworzy się takie wnętrza w oparciu o błękity, zielenie czy róże. 

     

    W tym sposobie, korzystasz z kolorów sąsiednich i tak łączysz je we wnętrzu. Paleta analogiczna tworzy harmonijną i kojącą przestrzeń, idealną do sypialni, salonów i innych miejsc relaksu. Kolory w tej palecie są naturalnie dopasowane, co ułatwia ich łączenie.

    Zastosowanie takiego rozwiązania jest możliwe w oparciu o dowolne kolory w Twoim wnętrzu.

    Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej o tym, jakie są jeszcze inne sposoby na tworzenie spójnych palet kolorystycznych, a także jak łączyć style wnętrzarskie, zapraszamy do naszego sklepu Wnętrze to sztuka, gdzie znajdziesz najnowszy e-book Jak łączyć style? Krótki przewodnik o kompozycji we wnętrzu.

     

     

    Beżowa paleta kolorystyczna

    Beżowe czy brązowe wnętrza są wciąż najpopularniejsze w Polsce. Kolory te nawiązują do koloru ziemi i w związku z tym mają efekt relaksujący, mają zdolność do łagodzenia napięć, redukowania stresu i wprowadzania uczucia spokoju, które tak bardzo jest potrzebne w dzisiejszych czasach, w których jesteśmy wyeksponowani każdego dnia na tysiące bodźców zewnętrznych. Taka kolorystyka jest ważna szczególnie w miejscach, które mają nas relaksować i wyciszać, czyli nasze salony czy sypialnie.

    Ponadto, jasne odcienie odbijają światło, sprawiając, że przestrzeń wydaje się bardziej otwarta i przyjazna. Materiały o takich kolorach dodają wnętrzom energii i wywołują poczucie radości.

    Jak zatem odegnać nudę od beżowego monochromatycznego wnętrza? Różnicuj faktury, twórz warstwy i graj światłem.

    Różnicuj faktury – twórz warstwy

    Beż jako kolor ma walory uspokajające i otulające, kojarzy się nam z ciepłem. Jednakże dobra kompozycja zawiera w sobie zarówno elementy ochładzające, jak i ocieplające tworząc spójną przestrzeń miłą dla oka. Ale jak ja to mam osiągnąć pewnie pytasz? Jak sprawić by było ono ciekawe? Zastosuj odpowiednie połączenie zróżnicowanych powierzchni pod względem faktury (gładkie, błyszczące, porowate, chropowate), materiału (kamień, metal, drewno, tkanina) oraz twórz różnorodne warstwy np. z pościeli, poduszek ozdobnych czy narzuty na łóżko łącząc różne wzory. Ważny jest tu balans – harmonia.

     

     

    Graj światłem

    Oświetlenie nadaje wnętrzu charakteru, zmienia jego postrzeganie. Zastosuj zasadę warstwowości w projektowaniu oświetlenia w Twojej sypialni, łącząc w sobie oświetlenie funkcjonalne (najbardziej zbliżone do naturalnego dziennego światła – najczęściej lampy sufitowe) z nastrojowym i dekoracyjnym, które opiera się o spokojne, ciepłe barwy światła i nadaje Twojemu wnętrzu niepowtarzalny klimat. Zatem wprowadź wszelkiego rodzaju lampy boczne, kinkiety, lampy stojące, a także listwy ledowe, łańcuchy świetlne czy też lampiony i świece

    Beżowa sypialnia w stylu modern classic – beż jako symbol elegancji

    Styl modern classic to nowoczesne ujęcie stylu klasycznego, nieco wygładzające bogate zdobienia mebli czy ornamentykę, bogactwo detali. Jednakże nadal kluczowym jest zachowanie proporcji, symetrii, wysokiej jakości materiałów co nadaje wnętrzu elegancji. Nowoczesność przejawia się w uproszczonych formach i stonowanej kolorystyce – beżowa paleta kolorystyczna jest idealna do takich wnętrz. Jeśli chciałabyś zatem mieć ponadczasową sypialnię, elegancką w formie a zarazem ciepłą i harmonijną? Ten styl i kolorystyka jest dla Ciebie.

    Beżowa sypialnia w stylu boho – beż w materiałach naturalnych

    Styl boho kojarzy nam się z wolnością, swobodą, powrotem do związku z naturą, nieoczywistym połączeniem wpływów różnych kultur, wzorów, tworząc przestrzenie pełne ciepła i artystycznej ekspresji. Może jednak również występować w bardziej stonowanej formie, w oparciu o kolory ziemi. Jednakże w każdej formie nie może zabraknąć tu naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień, bawełna, len, rattan, juta… wiele z nich występuje w beżowych odcieniach. Ich zastosowanie tworzy wnętrza autentyczne i bliskie natury. Przekonaj się do wypróbowania pościeli lub zasłon z naturalnego lnu, jutowych dywanów czy też koszy i osłonek z rattanu lub trawy morskiej.

    Beżowa sypialnia w stylu modern glamour – beżowa paleta jako symbol luksusu

    Jeśli chciałabyś, by Twoja sypialnia była komfortowa, elegancka z pewną nutką wyrafinowania to właśnie styl modern glamour jest dla Ciebie. Neutralna kolorystyka, proste minimalistyczne formy, luksusowe materiały, ponadczasowa elegancja oraz to co niezbędne w tym stylu, czyli blask, błysk, połysk. Pamiętaj, że beżowe wnętrza nadają przytulności i szyku, a lśnienia dodadzą złote czy też mosiądzowe elementy – np. lampy, meble czy też inne dekoracje. Wprowadzaj je jednak z umiarem, by nie zakłócić spójności kompozycji.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Beżowa sypialnia w stylu japandi – beżowy minimalizm ze skandynawskim ciepłem

    Beżowa paleta kolorystyczna idealnie komponuję się również z coraz modniejszym stylem japandi, czyli połączeniem japońskiego minimalizmu z skandynawskim ciepłem i funkcjonalnością. Jeśli najlepiej odpoczywasz w uporządkowanych, prostych przestrzeniach, a zarazem kochasz naturalne materiały, w szczególności drewno, jasne barwy, praktyczność oraz chciałabyś by twoja sypialnia była przytulna, ciepła, dawała poczucie komfortu – jest to styl dla ciebie. Przy projektowaniu wnętrza zwróć szczególną uwagę na kształty – zaokrąglone formy łóżka czy wazonu tworzą wrażenie miękkości i nadają intymności temu wnętrzu. 

     

     

    Mam nadzieję, że udowodniliśmy już, że beżowa sypialnia absolutnie nie musi być nudna czy też sztampowa. Powyższe przykłady są oczywiście tylko jednymi z wielu kompozycji kolorystycznych i stylistycznych stosowanych w naszych propozycjach aranżacji wnętrz. Jeśli chciałabyś stworzyć swoje wnętrze marzeń, zapraszamy na konsultacje projektowe lub aranżacyjne (dekoratorskie) – nasze projektantki i dekoratorki pomogą w doborze odpowiedniego stylu czy kolorystyki oraz dobiorą konkretne produkty (meble, lampy, tekstylia, itp.) dla Twojego salonu, sypialni, gabinetu… Sprawdź naszą ofertę na projekty wnętrz i stwórz z nami swoją nową przestrzeń!

    Picture of Sylwia Szcześniak

    Sylwia Szcześniak

    Architektka prowadząca we Wnętrze To Sztuka, założycielka pracowni Mariposa Interiors, lauretka nagrody Przyszłości Polskiego Designu Elle Decoration 2023, projektuje wnętrza od ponad 12 lat, specjalistka w zakresie neuroarchitektury, prywatnie pasjonuje się psychologią.

    NASZA OFERTA

    STYLE