Dom w stylu farmhouse - wiejska bryza z nowoczesnym sznytem
Jak zaprojektować swój wymarzony dom w stylu farmhouse?
Styl farmhouse stanowi połączenie nowoczesności z tradycją. Powstał z chęci wprowadzenia nowoczesnego stylu do domu na wsi. Obecnie ma przybliżać do natury. Bazuje na naturalnych materiałach oraz odnowionych przedmiotach takich jak stary kredens czy wiekowa szafa. Dominującym materiałem jest drewno – świetnie sprawdzi się surowe i odrapane, z widocznymi sękami.
Jak sama nazwa wskazuje, farmhouse czerpie garściami z klimatów beztroskiej wsi. Nie jest to jednak jedyny wpływ…
Nowoczesność
… ponieważ paradoks stylu farmhouse polega na tym, że nie odwraca się on plecami od nowoczesnych inspiracji!
Dechy, bale i konary
Drewno, to coś więcej niż symbol, to wręcz esencja stylu farmhouse! Ma być naturalnie i już!
Przestrzeń
Farmhouse uwielbia przestronne i wysokie pomieszczenia, w których można złapać głęboki oddech i wyniośle się przeciągnąć.
Less is more
Farmhouse ceni prostotę i funkcjonalność. Meble są zazwyczaj solidne i wygodne, bez zbędnych zdobień.
Kolorystyka
Brązy i beże
Brązy i beże – Nawiązują do koloru ziemi i związku z tym mają efekt relaksujący oraz.. uziemiający!
Biel
Biały jest kojarzona z minimalizmem i prostotą w projektowaniu i estetyce. Jest stosowana, aby nadawać przestrzeniom poczucie otwartości i czystości.
Szarości
Jasne odcienie szarości we wnętrzach kojarzą się ze spokojem, równowagą i solidnością.
Kanapy
Kanapy w stylu farmhouse
Mają być przede wszystkim wygodne, funkcjonalne i solidne. Często występują w jasnych neutralnych kolorach o rustykalnym, ale prostym charakterze. Wykorzystuje się naturalne tkaniny takie jak len czy bawełna. Urozmaicenia mogą dodać rustykalne akcenty takie jak ozdobne przeszycia, guziki czy drewniane nogi.
Idealnie sprawdzą się metalowe krzesła o surowym, loftowym wyglądzie z giętego drewna czy solidne tapicerowane siedziska. Powinny być odpowiednio wyprofilowane i ergonomiczne, przystosowane do komfortowego spożywania posiłków. Zwróć uwagę na rozmiar i estetykę, tak aby idealnie komponowały się ze stołem.
Stoły i stoliki
Stoły i stoliki w stylu farmhouse
Dom w stylu farmhouse po prostu musi mieścić w sobie solidny stół! Postaw na prosty, tradycyjny design z geometrycznymi liniami i mocną konstrukcją. Unikaj zdobień i skomplikowanych wzorów. Powinien on być proporcjonalny w stosunku do pomieszczenia i innych mebli. W jadalni najlepiej sprawdzi się stół wykonany z drewna dębowego, sosnowego czy jesionowego. Powinna go charakteryzować prostota i trwałość. Najczęściej są przestronne i przystosowane do ugoszczenia wielu osób.
Lampy wiszące są najpopularniejszym rodzajem oświetlenia w domu farmhouse. Metalowe czy drewniane abażury często zawieszone nad stołem, wyspą kuchenną czy w centralnym punkcie salonu są dopełnieniem całej aranżacji. Występują w nietuzinkowych, geometrycznych kształtach a dominującym kolorem jest złoto i czerń.
Komody i konsole
Komody i konsole w domu w stylu farmhouse
Jeśli chodzi o komody, dobrym wyborem będą tradycyjne fronty o gładkiej strukturze lub płyciny w grubych ramach z surowego drewna. Interesującego wyglądu nada postarzane drewno o naturalnym wybarwieniu lub lakierowane na pastelowe odcienie,czy tradycyjną kremową biel. Wyjątkowości dodadzą ręcznie kute żelazne uchwyty i drewniane, rzeźbione nóżki.
Często posiadają neutralne barwy jak beże czy szarości z subtelnymi akcentami w kolorach takich jak np. błękit, czy zieleń. Dom w stylu farmhouse da sobie radę bez dywanu, ale jak już się na niego zdecydujesz, to powinien stanowić dopełnienie wnętrza i współgrać z drewnianymi meblami, glinianymi naczyniami czy lnianymi poszewkami. W dużych, otwartych przestrzeniach mogą być wyznacznikiem konkretnych stref, jak wypoczynkowej czy jadalnianej.
Dodatki
Dodatki w stylu farmhouse
Dodatki w stylu farmhouse powinny być przede wszystkim masywne. Wykonane z naturalnych materiałów, dają poczucia bycia połączonym z naturą. Często pojawia się motyw zwierząt z wiejskiej zagrody, przełamując powagę wnętrza i dodając oryginalności.
Doskonale sprawdzą się również elementy ogrodowe, czy tradycyjne rattanowe kosze.