W naszym cyklu o pokojach dziecięcych, dotarliśmy do miejsca, kiedy to twoje dziecka staje się młodym dorosłym/nastolatkiem. Jest to moment, kiedy pokój twojego dziecka ulega dużym zmianom, znikają zabawki czy pluszaki (lub ewakuują się na najwyższą półkę na regale), nieadekwatne wydają się już bajkowe naklejki, tapety w motylki czy lampka w kształcie chmurki. Pokój dla nastolatków ulega znacznemu przeobrażeniu, robiąc miejsce dla nowych zainteresowań czy rozwijania nowych pasji. W dzisiejszym artykule pomożemy Wam urządzić wielofunkcyjną przestrzeń jaką są pokoje dla nastolatków.
Wiele wskazówek zawartych w poprzednich artykułach o pokoju dla dziewczynki i chłopca, nadal pozostają w mocy – dla nastolatków warto stworzyć oazę spokoju (miejsce wyciszenia), kącik zainteresowań (dla majsterkowicza czy młodego artysty) czy też miejsce na przechowywanie akcesoriów sportowych. Pamiętajcie też o poradach dotyczących oświetlenia.
Spis treści
- Małe królestwo – personalizacja przede wszystkim
- Pokoje dla nastolatków – zachowanie wspomnień
- Pokoje dla nastolatków – strefy funkcyjne i ergonomia
- Pokoje dla nastolatków – kilka przydatnych rozwiązań
Małe królestwo – personalizacja przede wszystkim
Pokój dla nastolatków to ich przestrzeń prywatna, ich małe królestwo, strefa komfortu, oaza bezpieczeństwa, w której mogą realizować swoje pasje, spotykać na żywo czy wirtualnie z swoimi przyjaciółmi, uczyć się czy też pobyć przez chwilę w odosobnieniu. To oni powinni tworzyć swoje miejsce na ziemi, a twoja rola ogranicza się do bycia przewodniczką, dobrym doradcą. Pokój ma odzwierciedlać osobowość, zainteresowania, gust jego właściciela – w końcu to twoje dziecko ma się czuć w nim jak najlepiej.
Rozmowa o aranżacji najczęściej zaczyna się od kompozycji kolorystycznej – najbezpieczniejszą oczywiście będzie jasna, neutralna baza w bieli, beżu, brązach lub szarościach, a inne kolory wprowadzane byłyby jako uzupełniające, dekoracyjne. Nastolatki w dążeniu do znalezienia swojej odrębności czasem mogą mieć nietypowe a nawet szalone pomysły. Pozwól im na indywidualizm, na odrobinę szaleństwa, ale dbaj o harmonię, funkcjonalność i praktyczność. Zdrowy rozsądek jest tu chyba kluczowy, czyli wszystkie ściany pokoju w kolorze czarnym lub ogniście czerwonym niekoniecznie są dobrym pomysłem – w końcu jest to też miejsce wyciszenia i relaksu. Pójdźcie na kompromis i pomalujcie jedną główną ścianę lub wprowadźcie dodatki w tym kolorze.
Zaaranżuj z nami pokój dla nastolatka – sprawdź naszą ofertę!
Pokoje dla nastolatków – zachowanie wspomnień
Przy zmianie z pokoju dziecięcego na młodzieżowy dla nastolatków kluczowe jest stworzenie miejsca na nowe. Pokój nie jest z gumy i najczęściej nie pomieści razem wszystkich zabawek i wspomnień z wcześniejszych lat dziecięcych oraz nowych zainteresowań i pasji. I tu możesz się spotkać z pełnym wachlarzem reakcji – od absolutnej niechęci do pozbycia się jakiejkolwiek zabawki, pluszaka, planszówki czy książeczki po stwierdzenie „Mamo, ale ja już nie jestem dzieckiem! Nie chcę tego”.
W pierwszym przypadku uzbrój się w cierpliwość i stopniowo negocjuj przeglądanie starych rzeczy. Warto wtedy pomyśleć o ich „drugim życiu” – oddając to komuś, kto się z tego ucieszy sprawia, że łatwiej z tym się rozstać. W drugim, poproś o wybranie kilku najważniejszych przedmiotów, z którymi wiążą się najcenniejsze wspomnienia i zachowaj je w małym pudełku na najwyższej półce szafy – możliwe, że po kilku latach twoje dziecko będzie chciało do nich wrócić i ci podziękuje, że wciąż ma je ze sobą.
Pokoje dla nastolatków – strefy funkcyjne i ergonomia
W pokojach dla nastolatków podział na podstawowe strefy funkcyjne pozostaje taki sam: strefa wypoczynku, przechowywania, nauki i zabaw – zmieniają się natomiast ich proporcje i akcenty. Obecnie niezmiernie ważne staje się miejsce do nauki. Twoje dziecko zaczyna spędzać dużo czasu odrabiając lekcje, ucząc się, pisząc i przygotowując różne materiały, a jednocześnie w wolnym czasie spędza wiele godzin przed laptopem surfując po internecie, mediach społecznościowych czy też grając w gry komputerowe. Zadbaj zatem o ergonomię tej przestrzeni.
Podejdź do tego tematu tak jakbyś organizowała profesjonalne miejsce pracy w biurze. Biurko powinno stać blisko okna, by korzystać jak najwięcej z dziennego światła oraz powinno być odpowiednio duże, by pomieściło zarówno laptopa, jak i książki, zeszyty, notatniki. Może mieć również regulacje wysokości blatu umożliwiająca pracę w pozycji siedzącej lub stojącej. Warto wygospodarować półkę na pobliskim regale na wszystkie zeszyty, podręczniki, książki, by były w zasięgu ręki podczas nauki, a nie gromadzone na blacie biurka zmniejszając jego powierzchnię.
Ekran powinien znajdować się na wysokości oczu, więc zainwestuj albo w odpowiednią podkładkę lub monitor i powieś go nieco nad biurkiem. Pomyśl również o zakupie ergonomicznego fotela. Zbuduj z twoim dzieckiem odpowiednie nawyki dbania o własny wzrok i kręgosłup, za które podziękuje ci wiele lat później
Pokoje dla nastolatków – kilka przydatnych rozwiązań
Utrzymywanie porządku nie jest najwyższym priorytetem nastolatków Cóż, trzeba to zaakceptować i zarazem wprowadzić takie rozwiązania, które pomogą nam osiągnąć kompromis i wprowadzić nieco organizacji. Niech każda rzecz ma swoje miejsce, a te najczęściej używane będą łatwo dostępne – to podstawa.
Warto wygospodarować w pokoju nastolatka miejsce na powieszenie ubrań np. bluzy czy swetra – niech to będzie tył drzwi, miejsce zaraz obok na wieszak pionowy na ścianie czy też uchwyty zaraz obok łóżka. Inaczej to fotel przy biurku będzie wyglądał jak kosz na pranie. Przydadzą się też wszelkiego rodzaju kosze czy pudełka: rattanowe, kartonowe, materiałowe (dobierzcie do wystroju wnętrza) ustawione w strategicznych miejscach: przy biurku i przy łóżku – niech będą miejscem przechowywania różnych przydasi czy na bieżąco używanych rzeczy. Jeden duży można też przeznaczyć na poduszki, kapę i dodatkowy koc, by co noc nie lądowały na podłodze.
Fajnym rozwiązaniem są również wszelkiego rodzaju tablice korkowe lub perforowane, gdzie możemy powiesić dużo różnych haczyków, organizerów, małych koszyczków i przechowywać tam praktycznie wszystko: od planu lekcji, słuchawek, kluczy po zapiski, listy rzeczy do zrobienia czy zdjęcia z wakacji. Niech się na niej dużo dzieje!
Mam nadzieję, że pomogliśmy Wam nieco. Powyższe pomysły i wskazówki są oczywiście tylko jednymi z wielu stosowanych w naszych propozycjach aranżacji wnętrz. Jeśli chciałabyś stworzyć wnętrze marzeń dla Twojego dziecka, zapraszamy na konsultacje projektowe lub aranżacyjne (dekoratorskie) – nasze projektantki i dekoratorki pomogą w doborze odpowiedniego stylu, motywu czy kolorystyki oraz dobiorą konkretne produkty (meble, lampy, tekstylia, itp.). Stwórz z nami swoją nową przestrzeń!