Dla jednych okres PRL jest czasem, o którym należałoby jak najszybciej zapomnieć. Jak zatem urządzić mieszkanie w stylu PRL? Wystrój mieszkań z tamtego okresu – małe przestrzenie wypełnione nie do końca pasującymi do siebie meblami z ciężkimi meblościankami w roli głównej, czerwonymi tureckimi dywanami i wszechobecnymi kryształami i kolorową ceramiką – kojarzą się niektórym tylko z kiczem i tandetą. Jednakże dla innych wiele przedmiotów z tamtego okresu to ikony polskiego designu z lat 50, 60 i 70 XX wieku, niejednokrotnie często poszukiwane przez kolekcjonerów na aukcjach internetowych, pchlich targach czy mieszkaniach naszych dziadków.  Powstaje też coraz więcej firm specjalizujących się w odrestaurowywaniu mebli i przedmiotów z dawnych lat. Duch przeszłości powrócił również do naszych wnętrz w nowej unowocześnionej formie, a styl vintage staje się coraz popularniejszy, szczególnie wśród ludzi młodych. 

 

Spis treści

    1. Czym jest styl vintage w architekturze wnętrz?
    2. Polski vintage – jak urządzić mieszkanie w stylu PRL
      • Salon w stylu PRL – Ikony polskiego designu – fotel 366 Chierowskiego i inne popularne modele
      • Polskie szkło, porcelana i ceramika z lat 50 i 60
      • Polskie plakaty z poprzednich dekad

    Czym jest styl vintage w architekturze wnętrz?

    Zacznijmy zatem od samego początku. Samo słowo ‘vintage’ pochodzi z branży winiarskiej i oznacza wysokiej jakości wino wyprodukowane w jednym sezonie/roku. Następnie termin ten przedostał się do świata mody i innych dziedzin, gdzie przedmioty vintage to zachowane perełki z poprzednich dekad, najczęściej z lat 20–90 XX wieku. 

    Styl vintage w architekturze wnętrz to połączenie starego z nowym, tradycji i nowoczesności, powrót do przeszłości – to styl eklektyczny, cechuje się swobodą aranżacji, gdzie każde wnętrze jest oryginalne i unikatowe. Można je stworzyć poprzez dodanie nowoczesnego wyposażenia do tradycyjnego odrestaurowanego wnętrza np. mieszkania w kamienicy z pięknie zachowanymi detalami architektonicznymi, albo wręcz odwrotnie poprzez wprowadzenie mebli i dekoracji vintage do nowoczesnego apartamentu. Ten drugi sposób jest najbardziej popularny. 

    Polski vintage – jak urządzić mieszkanie w stylu PRL?

    Jak zatem urządzić mieszkanie w polskim stylu vintage? Przede wszystkim postaw na odwagę i indywidualizm, wybierz to co ci się podoba i zestaw ze sobą na bazie kontrastu, tu nie ma z góry narzuconych zasad. Styl PRL, w szczególności lat 70, to ciekawa, śmiała mieszanka kolorów (takich jak: zgaszony pomarańcz, musztardowy żółty, brązy, czerwienie, aż po oliwkowe czy ciemniejsze odcienie zieleni, błękity i granaty) oraz wyrazistych geometrycznych wzorów (od kół, fali, rombów po kwiatowe czy roślinne motywy stosowane na tapetach, zasłonach czy dywanach). Meble występują najczęściej w ciemnych, brązowo-rudawych kolorach drewna i są też często lakierowane na wysoki połysk. 

    Przy takim bogactwie kolorów, tekstur, dodatków warto postawić zatem na spokojną minimalistyczną bazę i zachowanie umiaru, tak by stworzyć harmonię we wnętrzu. Urządzając salon wybierz przyciągającą wzrok stylową komodę lub szafkę RTV, kultowy model fotelu oraz kilka dodatków takich jak szkło, ceramika czy plakaty z dawnymi reklamami znanych marek lub hasłami propagandowymi, które obecnie raczej wzbudzają uśmiech na twarzy. Przyjrzyjmy się więc tym elementom z bliska. 

     

    salon w stylu prl

     

    Salon w stylu PRL – Ikony polskiego designu – fotel 366 Chierowskiego i inne popularne modele

    Salon w stylu PRL nie może istnieć bez stylowych mebli z tamtego okresu, które cechowały się prostotą wzornictwa i formy, występowały w ciemnych barwach drewna oraz były lakierowane na wysoki połysk. Ten ostatni zabieg stosowano ze względu na braki w dostępności dobrych jakościowo materiałów często sięgano po sklejkę czy tworzywa sztuczne. W polskich domach nie mogło zabraknąć meblościanki, niskiego stolika kawowego, krzeseł (Muszelki Kruszewskiego czy Pucka lub Pająka Chomentowskiej), rozkładanej wersalki amerykański czy komody typu „jamnik” – niskiej, na nóżkach, o wydłużonych kształcie z półkami i szufladami, często też z pionowymi przedziałkami na płyty gramofonowe. Obecnie tego typu komody przeżywają renesans i to nie tylko w postaci odrestaurowanych starych modeli vintage, ale i także mody na meble retro, czyli współcześnie wyprodukowane na dawnych wzorach, ale z użyciem nowoczesnych i naturalnych materiałów. Zapomnijcie zatem o niskiej jakości!

    Ponadto, kultem wręcz otaczane są dawne modele foteli jak 366 Chierowskiego, Fox czyli Lisek, a także RM58 Modzelewskiego. Fotel 366 był i nadal jest jednym z najpopularniejszych modeli i chwałą polskiego designu. Stworzony został w 1962 roku przez młodego projektanta Józefa Chierowskiego, kiedy to po zniszczeniu jednej z największych fabryk mebli w Polsce pojawiła się potrzeba szybkiego powrotu do masowej produkcji. Model fotela 366 idealnie się do tego nadawał. Jego prosta forma, szybki montaż, lekka drewniana konstrukcja i niewielkie rozmiary sprawiły, że pasował do każdego mieszkania, biura czy kawiarni w Polsce. Obecnie od 2014 roku, po kilku dekadach przerwy, jego prawa licencyjne wykupiła firma 366 Concept i produkuje go do dziś, wraz z wieloma innymi wzorami mebli i mebli tapicerowanych z dawnych lat.

     

     

    Polskie szkło, porcelana i ceramika z lat 50 i 60

    W czasach PRL dekoracje stanowiły przede wszystkim kolorowe szkło, porcelana i ceramika. W założonym w 1950 roku Instytucie Wzornictwa Przemysłowego powstawało wiele ciekawych projektów, stanowiących ofertę polskich wytwórni szkła, porcelany, porcelitu i fajansu – tworzyły one tzw. Polski New Look, czyli nowoczesne spojrzenie na wzornictwo przemysłowe. Fabryki w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Chodzieży, Ćmielowie, Bogucicach, Włocławku, Mirostowicach, Bolesławicach znane są nam do dziś jeśli chodzi o zastawy stołowe, serwisy kawowe czy patery w kwiatowe, geometryczne czy ludowe wzory, a także figurki z porcelany czy wazony o intrygujących powykręcanych kształtach. Popularne były również tzw. Pikasiaki, czyli ceramika i szkło w geometryczne wzory, paski czy ciapki, inspirowane twórczością Pablo Picassa. 

    Wiele z tych fabryk nie przetrwało do czasów współczesnych, stąd co niektóre przedmioty stanowią bardzo pożądany obecnie towar. Zatem nawet jeśli nie trafiają one w Wasze gusta, nie wyrzucajcie ich, ale sprzedajcie lub oddajcie w dobre ręce. Dodam, że niektóre z nich osiągają obecnie ceny kilkuset złotych za sztukę, co może być dla Was wielkim zaskoczeniem! Może z tego powodu łaskawszym okiem zerkniecie na zawartość witryn Waszych dziadków lub nawet wybierzecie się na poszukiwania po strychach i piwnicach. 

     

    Mieszkanie w stylu PRL – Polskie plakaty z poprzednich dekad

    Niegdysiejsze reklamy znanych polskich marek, dawne afisze teatralne czy kinowe, plakaty festiwali i wydarzeń kulturalnych sprzed lat są bardzo popularnym dodatkiem wystroju mieszkań, restauracji czy kawiarni stylizowanych na czasy PRL. Inną kategorie tworzą również plakaty z socjalistycznymi hasłami propagandowymi czy też mające na celu edukacje pracowników zakładów przemysłowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy  – obecnie przyjmowane raczej z przymrużeniem oka, wzbudzają uśmiech na twarzy. Wszystkie one tworzą ciekawe, kolorowe artystyczne dekoracje, często z wykorzystaniem estetyki pop-artu, a zarazem są ze względu na zastosowanie prostych, geometrycznych form sprawiają wrażenie nieco minimalistycznych. Obecnie mają duże grono swoich fanów. 

     

    Mam nadzieję, że przybliżyliśmy Wam dziś nieco historii polskiego wzornictwa przemysłowego i zaszczepiliśmy w Was chęć jego zachowania, a także wzbudziliśmy nieco sentymentu do czasów dawno minionych. Twórzcie swoje wnętrza odważnie, z artystyczną swobodą i nie bójcie się łączyć tradycji z nowoczesnością!

    Natomiast jeśli potrzebujecie pomocy przy tworzeniu swojego wnętrza marzeń, zapraszamy do rezerwacji projektu Twojego wnętrza we Wnętrze To Sztuka! Nasze projektantki pomogą w doborze odpowiedniego stylu czy kolorystyki Waszego nowego wnętrza, zadbają o jego funkcjonalność i estetykę. Stwórz z nami swoją nową przestrzeń!

    Picture of Sylwia Szcześniak

    Sylwia Szcześniak

    Architektka prowadząca we Wnętrze To Sztuka, założycielka pracowni Mariposa Interiors, lauretka nagrody Przyszłości Polskiego Designu Elle Decoration 2023, projektuje wnętrza od ponad 12 lat, specjalistka w zakresie neuroarchitektury, prywatnie pasjonuje się psychologią.

    NASZA OFERTA

    STYLE