Twoje dziecko dorasta, jest przedszkolakiem albo szkolniakiem pełną gębą i chciałabyś urządzić mu pokój na nowo…Od czego zacząć? Jak stworzyć świat dla najmłodszych członków naszych rodzin, w którym chętnie będą przebywać? Jak urządzić pokój dla dziewczynki, a jak dla chłopca? Niniejszym rozpoczynamy cykl artykułów o aranżacji wnętrz dziecięcych – dla dziewczynki, dla chłopca i dla nastolatków.
Przede wszystkim, porady zawarte w tym artykule są uniwersalne, mogą mieć zastosowanie dla każdej z płci. Artystyczna dusza czy zapalony sportowiec pasuje zarówno do dziewczynki, jak i chłopca, wszystko zależy od osobowości, charakteru, zainteresowań, więc niezależnie od stereotypów. Czerpcie inspiracje z obydwu artykułów.
Spis treści
-
-
- Pokój dla dziewczynki: Bądź przewodniczką dla swojej córki!
- Pokój dla dziewczynki 10 lat: Dobór kolorystyki – jak wyjść poza schemat?
- Układ funkcjonalny – na co warto zwrócić uwagę?
- Pokój dla dziewczynki: funkcjonalność i dostosowane meble
- Pokój dla dziewczynki jako intymne miejsce z dala od świata
- Dekoracje DIY – a co możecie zrobić rodzinnie?
-
Pokój dla dziewczynki: Bądź przewodniczką dla swojej córki!
Przede wszystkim, pamiętaj, że to ma być pokój Twojego dziecka, nie Twój! Zatem nawet jeśli jesteś zwolenniczką stylu minimalistycznego albo cenisz sobie jedynie monochromatyczne barwy, pozwól swojemu dziecku na odrobinę szaleństwa i ciekawy, kolorowy pokój.
Twój kilkulatek już ma częściowo ukształtowane gusta i wie, co chciałby mieć w swoim pokoju: kolory, motywy z bajek czy komiksów, kącik zainteresowań… Natomiast trudność może mu sprawić układ funkcjonalny, spójna kompozycja kolorystyczna, umiar w zastosowanych dekoracjach czy podejmowanie konkretnych decyzji. Bądź zatem jego przewodniczką, wciel się w rolę projektanta lub dekoratora wnętrz i przekuj wizję, marzenia w realny świat.
Zachęcaj też dziecko na poszukiwanie odpowiedzi, co ono chce, tworzenie własnego stylu, a nie podążanie za modą czy też gustami rówieśników.
Zaaranżuj z nami pokój dla swojej córki – sprawdź naszą ofertę!
Pokój dla dziewczynki 10 lat: Dobór kolorystyki – jak wyjść poza schemat?
Czy w pokoju dla dziewczynki powinien dominować cukrowy róż… albo inne pastelowe kolory? Absolutnie nie! Nie wchodźmy w schematy! Nie bój się kolorów! Kilkulatek ma już z pewnością określoną paletę kolorystyczną, którą lubi i dobrze się w niej czuje – wysłuchaj go i oczywiście, oczywiście, wprowadź poprawki tam gdzie trzeba, by nie pomalować całego pokoju na ogniście czerwony 😉
Natomiast jeśli nie przekonuje cię moja argumentacja i boisz się efektu końcowego, najbezpieczniejszą opcją będzie spokojna, stonowana baza – odcienie bieli, beżu, delikatnych szarości lub właśnie pastele: miętowy, jasnożółty, błękitny. A kolory można wprowadzać za pomocą różnorodnych dekoracji: lamp, poduszek, pledu, zasłon, zabawek, książek czy też naklejek na ściany – wszystkie te elementy, które łatwo wymienić na nowe.
Układ funkcjonalny – na co warto zwrócić uwagę?
Co ma się znaleźć w pokoju dla dziewczynki? Najlepiej, by pokój podzielony był na cztery strefy: snu i odpoczynku, przechowywania, nauki i zabawy. Zatem optymalnie zacząć od łóżka jako największego elementu w pokoju, później zaprojektować szafę jako główne miejsce do przechowywania. Jeśli pokój jest mały, można zastąpić szafę obszerną komodą, a kurtki i buty przechowywać np. w szafie w przedpokoju.
Następnie miejsce do nauki – dla przedszkolaka może być to tylko mały stolik z krzesełkiem, dla szkolniaka potrzebne jest już większe biurko z dobrym ergonomicznym krzesłem, by Twoja córka mogła komfortowo odrabiać zadania domowe i uczyć się. Biurko najlepiej postawić niedaleko okna, by móc korzystać jak najwięcej ze światła dziennego.
Kolejnym elementem jest strefa zabawy, w zależności od wieku Twojej córki, może to być dedykowane miejsce na podłodze (warto wyłożyć je wtedy dywanem lub miękką wykładziną) lub osobny stolik, namiot, pufa. Ważne by zaraz obok były szafki, kosze, pojemniki na zabawki, by można je było szybko schować. Jeśli masz w domu wielkiego miłośniczkę klocków Lego, pamiętaj, by biurko czy stolik do nauki nie były jednocześnie miejscem budowania kolejnych zestawów, bo wkrótce nie będzie tam ani centymetra miejsca na zeszyty czy książki.
Pokój dla dziewczynki: funkcjonalność i dostosowane meble
Przy wybieraniu mebli, w szczególności łóżka, szafy, regału, warto przemyśleć jego funkcjonowanie długoterminowo i postawić na proste w formie meble w neutralnym kolorze – biele czy różne odcienie drewna. Niech łóżko „rośnie” wraz z Twoim dzieckiem, a dostosowanie do wieku można osiągnąć poprzez szybko wymienialne dodatki np. zagłówek w formie motyla, kolorowe fronty z motywem z ulubionych bajek czy wstawiane kosze czy kartony. Jak dziecko podrośnie i zmieni swoje gusta, można je szybko wymienić na nowe bez konieczności kupowania nowych mebli.
Warto też tak wybrać wysokość mebli, by Twoje dziecko mogło samodzielnie z nich korzystać, czyli niech jeden wieszak, półki czy szuflady będą na tyle nisko, by samo mogło sięgnąć po ubrania. Pomocne są też te szafy z regulowaną wysokościąć szyny. Te najczęściej używane zabawki, gry czy książeczki niech będą na dolnych półkach regału, a przybory do pisania czy malowania zawieszone tuż obok stoliczka czy biureczka.
Pamiętaj też o bezpieczeństwie! W pokoju dla dziewczynki nie mogą się znajdować meble o ostrych krawędziach, szklanych frontach czy też ciężkie niezabezpieczone regały – przymocuj je do ściany!
Pokój dla dziewczynki jako intymne miejsce z dala od świata
We współczesnym świecie, pełnym różnorodnych bodźców, w szybko zmieniającym się środowisku, każdy z nas potrzebuje chwili wyciszenia i wypoczynku, odcięcia się na moment od całego zewnętrznego świata – Twoje dziecko również! Stwórzcie razem taki kącik – wykorzystaj wnęki w zabudowie meblowej, postaw tipi czy mały namiot czy też wykorzystaj miejsce przy oknie. Wyłóżcie je poduszkami, kocami, ozdóbcie lampkami czy girlandą świetlną, udekorujcie jak chcecie. W zależności czy Twoja córka lubi czytać książki, słuchać muzyki, bawić się lalkami czy pluszowymi misiami czy po prostu leżeć i marzyć… niech będzie to miejsce dające jej przytulność i bezpieczeństwo.
Dekoracje DIY – a co możecie zrobić rodzinnie?
A gdybyście sami zrobili dekoracje? Mogą się one zmieniać wraz z porą roku, a czas spędzony wspólnie na ich przygotowywanie będzie cennym wspomnieniem dla całej rodziny. Co możecie wspólnie wykonać? Dekorację ściany w formie drzewa, moodboard – rodzinne wspomnienia z wakacji, model rakiety kosmicznej jak najnowszy model SpaceX, domek do zabawy czy nowy apartament dla lalek, własne grafiki czy ilustracje… Ograniczeniem jest tylko Wasza wyobraźnia. No i ta duma z Waszego wspólnego dzieła 😊
Mam nadzieję, że pomogliśmy Wam w wymyśleniu koncepcji nowego pokoju dla Waszej małej dziewczynki. Powyższe pomysły i wskazówki są oczywiście tylko jednymi z wielu stosowanych w naszych propozycjach aranżacji wnętrz. Jeśli chciałabyś stworzyć wnętrze marzeń dla Twojego dziecka, zapraszamy na konsultacje projektowe lub aranżacyjne (dekoratorskie) – nasze projektantki i dekoratorki pomogą w doborze odpowiedniego stylu, motywu czy kolorystyki oraz dobiorą konkretne produkty (meble, lampy, tekstylia, itp.). Stwórz z nami swoją nową przestrzeń!