Słowo kaszmir słyszymy praktycznie wszędzie – na targach, w sklepach wnętrzarskich, w mediach społecznościowych czy też pracowniach projektantów wnętrz. I bynajmniej nikt tu nie ma na myśli ani krainy geograficznej u stóp Himalajów, ani delikatnej wełny eleganckiego szala czy swetra. Oznacza on kolor, jaki w ostatnim czasie stał się niezmiernie popularny w aranżacji wnętrz. Kaszmirowe meble w salonie, kaszmirowa sofa czy fotele, kaszmirowa kuchnia czy łazienka to ostatni krzyk mody. W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam nieco czym właściwie jest kolor kaszmirowy i jak go stosować w projektowaniu kuchni.
Spis treści
Kuchnia: kaszmir (cashmere) – nowy kolor we wnętrzach
Dotychczas słowo kaszmir kojarzyło nam się z geografią albo modą – kaszmirowe szale czy swetry były symbolem ponadczasowej elegancji i luksusu, wytwarzane z miłej w dotyku wełny z kóz kaszmirskich, oznaczającej się niezwykłą delikatnością, puszystością, składającej się z bardzo cienkich włókien. Od niedawna kaszmirowe meble to największy hit naszych domów. Kolor kaszmirowy to delikatny odcień jasnego beżu z domieszką tonu szarości, różu i kremu – odcień nieoczywisty, neutralny, uniwersalny, ani zimny, ani ciepły. Kojarzy nam się z niewymuszoną elegancją, subtelnym luksusem.
Kaszmirowa kuchnia, łazienka, salon – skąd ta popularność?
Dlaczego jednak podbił on nasze serca i jest tak popularnym wyborem? Myślę, że wynika to z jego neutralności i niezwykle dużych możliwości aranżacyjnych – kaszmir można łączyć z innymi kolorami na wiele sposobów i w wielu stylach architektury wnętrz tworząc ciekawe i nieoczywiste kompozycje. Jest delikatny, szykowny, a zarazem ciekawy. Idealnie wpasowuje się w najnowsze trendy tworzące proste, funkcjonalne, minimalistyczne a zarazem ciepłe, przytulne, emanujące spokojem wnętrza. Może być stosowany zarówno w tych bardziej nowoczesnych, jak i klasycznych stylistykach.
Kaszmirowa kuchnia – nieograniczone możliwości
Po wielu latach królowania w naszych domach białej kuchni – i tej w wersji tradycyjnej klasycznej, z frezowanymi frontami, jak i tej nowoczesnej wersji w jednolitej bryłowej formie – nadszedł nowy trend: kuchnia w kolorze kaszmiru. Odcień ten można zastosować zarówno przy malowaniu ścian, wyborze płytek, zastosowaniu dodatków w kuchni, jak i najpopularniejszej wersji – frontów szafek kuchennych. Na taką kuchnię decyduje się coraz więcej osób ze względu na jej elegancję i ponadczasowość. Tego typu jasne fronty powiększają przestrzeń odbijając światło, są więc często stosowane w mniejszych kuchniach.
Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej o tym, jak estetycznie i funkcjonalnie zaprojektować swoją kuchnia, na jakie elementy zwrócić uwagę, zapraszamy do naszego sklepu Wnętrze to sztuka, gdzie znajdziesz najnowszy e-book Kuchnia. Moje serce domu.
Kuchnia: kaszmir – z jakimi kolorami go łączyć?
Kolor kaszmirowy jest kolorem neutralnym, co pozwala nam na wiele możliwości aranżacyjnych jakie możesz zastosować w swojej kuchni. Jeśli chciałabyś proste, estetyczne minimalistyczne wnętrze, wybierz kuchnię kaszmirową z odcieniami bieli, kremu, szarości. Natomiast jeśli kochasz ciepłe, przytulne wnętrza – połącz kaszmirowe fronty z drewnianym blatem czy szafkami, sprawdzą się tu zarówno te jaśniejsze, jak i ciemniejsze odcienie. Nieco subtelniejsze aranżacje stworzy połączenie kaszmiru z pastelowymi odcieniami np. jasnej zieleni lub pudrowego różu.
Natomiast jeśli chciałabyś nadać swojej kuchni nieco więcej charakteru i wyrazistości, połącz kaszmir z mocnymi, kontrastowymi barwami, takimi jak czerń, antracyt, głęboka czerwień, bordo czy butelkowa zieleń. Dla mnie jednym z najciekawszych połączeń kolorystycznych jest duet kaszmiru z burgundem – kuchnia w takiej aranżacji jest jasna, ciepła, a zarazem głęboki odcień burgundowy (połączenie ciemnej czerwieni z nutą fioletu i brązu), sprawia, że kuchnia emanuje elegancją, subtelnym luksusem.
Kaszmirowa kuchnia – jakie style, jakie dodatki?
Jak już wspominałam, kaszmirowa kuchnia komponuje się pięknie w wielu kompozycjach stylistycznych, daje nam wiele możliwości. Jednym z najczęściej wybieranych jest styl minimalistyczny, skandynawski czy też japandi oparty o neutralną kolorystykę i proste formy, a także styl nowoczesny łączący kaszmirowe fronty z innymi w odcieniu jasnego lub ciemnego drewna czy też czerni.
Kaszmirowe fronty szafek kuchennych w połączeniu z marmurowym blatem i dodatkami (jak armatura czy lampy) w kolorze złota czy miedzi stworzą nam piękne wnętrze modern glamour. Tradycyjny kształt mebli, sprzęty w stylu retro, armatura w kolorze mosiądzu i piękne stylizowane dodatki nadadzą klimat w stylu vintage czy rustykalnym. Tak więc wybierz, która kaszmirowa kuchnia jest twoją wymarzoną!
Jeśli potrzebujesz pomocy przy tworzeniu swojego wnętrza marzeń, zapraszamy na konsultacje projektowe lub aranżacyjne (dekoratorskie) – nasze projektantki pomogą w doborze odpowiedniego stylu czy kolorystyki twojej nowej kuchni, zadbają o jej funkcjonalność i estetykę. Stwórz z nami swoją nową przestrzeń!