Wasze dziecko dorasta, zaczyna coraz bardziej wyrażać swoje zdanie i chcę mieć wpływ na przeestrzeń wokół siebie – swój pokój, swoje małe królestwo. Kontynuujemy nasz cykl o pokojach dziecięcych – w ubiegłym tygodniu mogłyście przeczytać ja zaaranżować pokój dla dziewczynki, dziś opowiemy o pokoju dla chłopca w wieku przedszkolnym lub szkolnym. W dużej mierze weźmiemy dziś na warsztat pokój dla chłopca 7 lat.
Przypominam, że nasze porady można stosować uniwersalnie, niezależnie od płci dziecka. Niech każda z Was wybierze sobie z nich, to, co najbardziej się podoba!
Spis treści
- Pokój dla chłopca 7 lat – organizacja przestrzeni, jak zachować porządek?
- Oświetlenie funkcjonalne, jak i dekoracyjne nocne lampki
- Pokój dla chłopca: Jak stworzyć niebanalne dekoracje ścienne?
- Majsterkowicz, fan Lego czy młody artysta? Stwórz kreatywny kącik zainteresowań.
- Pokój dla chłopca: Mały sportowiec – kącik do ćwiczeń i miejsce na sprzęt
- Pokój dla chłopca 7 lat: Roślinność
Pokój dla chłopca 7 lat – organizacja przestrzeni, jak zachować porządek?
W pokoju dla chłopca bałagan to częsty, choć nie zapraszany gość😉 Jak pomóc Twojemu dziecku w utrzymaniu porządku? Po pierwsze najważniejsza jest dobra organizacja przestrzeni, po drugie nikt nie rodzi się pedantem czy bałaganiarzem, w dużej mierze jest to kwestia zbudowania odpowiednich nawyków.
Projektując pokój dziecięcy pamiętaj, by wszystkie używane na co dzień rzeczy miały tam swoje miejsce – łatwo dostępne z poziomu dziecka. Z porządkowania pokoju uczyń zabawę pomagając dziecku zapamiętać, co gdzie leży na przykład poprzez naklejenie małych rysunków misi, klocków czy gier planszowych (dla młodszych) lub tworząc etykiety pisemne (dla nieco starszych). Dzięki temu zaczniesz tworzyć dobre nawyki odkładania na miejsce już od najmłodszych lat. W końcu najlepszą receptą na utrzymanie porządku jest nie tworzenie bałaganu!
Zaaranżuj z nami pokój dla swojego syna – sprawdź naszą ofertę!
Oświetlenie funkcjonalne, jak i dekoracyjne nocne lampki
W pokoju dla chłopca zastosuj takie same oświetlenie warstwowe jak w każdym innym pomieszczeniu – głównym źródłem światła emitującym światło dzienne powinna być lampa sufitowa, oświetlenie boczne natomiast niech spełnia funkcje dekoracyjne i nastrojowe z łagodniejszym, ciepłym światłem. Ale dlaczego te lampy pełniące tak prozaiczne funkcje nie miałyby mieć kształtów samolotów, samochodów, chmurek, słoneczek, gwiazd czy planet? Lub chociażby abażurów pokrytych takimi obrazkami? Niech będą niezwykłe!
Dla chłopców lat 7 lub starszych pamiętaj o odpowiednim oświetleniu miejsca do nauki, a dla tych nieco młodszych o lampkach nocnych, które mogą udawać zabawki, mieć najprzeróżniejsze kształty, można je postawić lub powiesić, a ich delikatne światło odpędzi wszelkie nocne strachy!
Pokój dla chłopca – jak stworzyć niebanalne dekoracje ścienne?
W poprzednim artykule już rozmawialiśmy o doborze palety kolorystycznej, teraz pójdźmy o krok dalej i skupmy się na tym jak możemy ozdobić ściany pokoju dziecięcego? Najprostszym jest pomalowanie całości lub jednej ze ścian (najczęściej tej za łóżkiem) w pastelowym lub bardziej intensywnym kolorze.
Jednakże jeśli chcemy do wnętrza wprowadzić odrobinę magii, to proponuję wybór jednej z licznych tapet lub fototapet dostępnych na rynku. Pierwszym Twoim krokiem będzie wybranie motywu pokoju – czy będzie to ocean, a jedną ze ścian zamienicie w olbrzymie „akwarium”?; a może las, a na ścianie pojawi się polana z wszelkimi leśnymi zwierzątkami? A może Twój miłośnik kosmosu zapragnie planet, gwiazd i statku kosmicznego? Czy też postaci z bajek, gier czy książki? Wybór jest prawie nieograniczony.
Ponadto, tańszym wyborem są również różnorodne kolorowe naklejki na ścianę, dostępne w nieco mniejszym wachlarzu niż fototapety, a na pewno łatwiejszym do usunięcia w przypadku zmiany gustów. Oczywiście odpowiednie motywy można też wprowadzać za pomocą dekoracji – różnorodnych plakatów, obrazów, grafik czy też wiszących ozdób.
Majsterkowicz, fan Lego czy młody artysta? Stwórz kreatywny kącik zainteresowań
Czym interesuje się Twój syn? Lubi konstruować dźwigi, koparki czy inny sprzęt, składać statki czy pojazdy z klocków Lego, grać w gry planszowe, układać puzzle czy raczej malować? Jakiej przestrzeni potrzebuje, by realizować swoje pasje? Zastanów się i wyznacz dedykowane miejsce w pokoju, nie tylko na tzw. blat roboczy, ale i „miejsce wystawowe”. Co to znaczy?
Dla fana lego konieczny będzie jakiś stolik z krzesłem lub miejsce na podłodze, gdzie będzie mógł budować kolejne zestawy, zamykane pudełka na różne klocki, a także półki czy też miejsce na komodzie, gdzie można będzie się pochwalić najnowszymi osiągnięciami. Dla młodego artysty malarza – sztalugi lub stolik z łatwo dostępnymi farbami, pędzlami, kredkami, ale także galeria jego dzieł w formie półki, tablicy korkowej czy też dedykowanego miejsca na ścianie.
Pokój dla chłopca – Mały sportowiec – kącik do ćwiczeń i miejsce na sprzęt
Jeśli masz w domu małego sportowca to warto dostosować pokój do jego potrzeb. Po pierwsze jeśli może uprawiać ten sport wewnątrz i nie potrzebuje dużej przestrzeni, stwórzcie mu kącik do ćwiczeń, jak i miejsce na jego trofea i puchary. Po drugie, warto wyznaczyć miejsce na sprzęt – np. siatki na piłki, kosze na drobne elementy czy też haczyki na rakiety tenisowe. Tak, by po wejściu od razu trafiły na swoje miejsce, a nie tworzyły kolejnej kolorowej sterty na podłodze. Jeśli Wasz syn regularnie uprawia sport, warto pomyśleć też o wstawieniu małego kosza na pranie, gdzie lądowały by brudne ubranie zaraz po treningu. To w kwestii utrzymania porządku.
Natomiast pasja sportowa Waszego syna może też stworzyć motyw przewodni dekoracji w Jego pokoju. Dla fana piłki nożnej będzie to fototapeta tematyczna, plakaty znanych piłkarzy, lampy w formie piłki czy pufy.
Pokój dla chłopca 7 lat: Roślinność
Czy warto wprowadzić do dziecięcego pokoju rośliny zielone czy też kwitnące? Ależ oczywiście! Wprowadzenie roślin wpłynie pozytywnie na układ nerwowy Waszego dziecka. Zieleń działa uspokajająco i redukuje poziom stresu. Rośliny oczyszczają również powietrze, usuwając z niego toksyny, poprawiając jakość powietrza w danym pomieszczeniu. Jest to namiastka naszego kontaktu z naturą – rośliny wprowadzają do wnętrza życie.
Natomiast to na co musisz uważać to jakie rośliny wprowadzasz – unikaj wszystkich tych co mają ostre kolce czy też liście, by Wasze dziecko przypadkiem się nie zraniło, a także roślin trujących, o toksycznych liściach, kwiatach czy też soku. Rośliny powinny stać w bezpiecznym miejscu np. na parapecie, komódce, podłodze w solidnych doniczkach, które uniemożliwiają ich wywrócenie. Unikaj ustawiania kwiatów wysoko na regałach, w podwieszanych czy też stojących kwietnikach, gdyż mogą być one niestabilne i spaść w ferworze zabawy.
Mam nadzieję, że pomogliśmy Wam w wymyśleniu koncepcji nowego pokoju dla Waszego małego chłopca. Powyższe pomysły i wskazówki są oczywiście tylko jednymi z wielu stosowanych w naszych propozycjach aranżacji wnętrz. Jeśli chciałabyś stworzyć wnętrze marzeń dla Twojego dziecka, zapraszamy na konsultacje projektowe lub aranżacyjne (dekoratorskie) – nasze projektantki i dekoratorki pomogą w doborze odpowiedniego stylu, motywu czy kolorystyki oraz dobiorą konkretne produkty (meble, lampy, tekstylia, itp.). Stwórz z nami nową przestrzeń dla swojego dziecka!